Gelin buketi ve çiçekleri

Gelinler düğün hazırlıklarında gelinlik modelini belirlerken şüphesiz ki gelin buketi ve çiçeklerini de incelemeye başlıyorlar. Düğün hazırlıklarının her aşaması bazen güzel olsada bazende sıkıcı olabiliyor. Bunlardan biride gelin buketi sakın sıkılmayın ve ikinci plana atmayın. Çünkü gelin buketi demek gelinliğinizi, damat olan eşinizi, gelin arabanızı ve en önemlisi de düğün konseptinizi belirleyen en önemli öğedir.

Peki nasıl bir buket ve çiçekler olmalı?

Öncelikle eşinizle birlikte(genelde damatlar gelinlere bırakır) en çok sevdiğiniz rengi belirleyin. Mor, pembe, siyah, kırmızı renklerinin ağırlıklı olduğu bir çiçek aranjmanı yaptırabilirsiniz.

İnternetten bolca gelin buketi modeli araştırın. Bu konuda pinterest.com’u şiddetle tavsiye ediyorum. Bol bol gelin buketi, gelin çiçeği, düğün aranjmanları, damat çiçeklerine bakın ve kafanızda bir model belirleyin. Bu arada instagram’da da gelin buketlerine bakabilirsiniz oldukça güzel modeller göreceğinizden eminim.

İşte en çok kullanılan gelin buketi çeşitleri:

Biedermier Gelin Buketi Modeli

hayalikareler-zo_35

Yuvarlak Gelin Buketi Modeli

hayalikareler-ce_1

Yapısal Gelin Buketi Modeli

gelin-bouqet

Kaskad Buket/Geçişli Gelin Buket Modeli

wedding_bouquet_6

Yapay Gelin Buket Modeli

hayalikareler-yu_23Gelin buketi ve damat çiçeğini mutlaka organizasyonunuzun konseptine göre belirleyin. Gelin saçı modelinizde bir çiçek var ise mutlaka onuda bu kategoriye almalısınız sonrasında gelin arabanızın çiçeği, organizasyon mekanınızda ki karşılama çiçekleri, davetlilerinizin masasındaki çiçekleri de düşünerek hareket etmelisiniz.

Yapay gelin buketi de düşünebilirsiniz

Eğer birden fazla gelinlik giyinecekseniz gelin buketini de alınacaklar listesine ekleyebilirsiniz. Dilerseniz tüm organizasyonlarınızda yapay gelin buketinizi ve damat çiçeğini kullanabilirsiniz. Dilerseniz de hem canlı gelin buketinizi hem yapay gelin buketinizi kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de avantaj elde edeceksiniz. Düğün fotoğraflarınızda iki farklı buketiniz olacak ve oldukça da zengin karelere sahip olmuş oluyorsunuz.

Yapay gelin buketinin faydaları nelerdir?

 • Eğer birden fazla düğün organizasyonunuz olacaksa gelin buketinizi iyi muhafaza ederseniz hiç yıpranmamış solmamış bir bukete sahip olursunuz.
 • Düğün fotoğraf çekimlerinde gelin buketi sürekli elden ele dolaşırken kimi zamanda masalarda ve çimlerin üzerinde fotoğraf çekilirken kullanıldığı için canlı gelin çiçeğine göre daha az yıpranır. Hatta yıpranmaz.
 • Düğününüzün son anına kadar canlıymış gibi durur
 • Poşette, çantada vb yerlerde rahatlıkla taşınabilir.
 • Canlı bir gelin buketine göre fiyatları oldukça uygundur.
 • Düğünden sonra da kullanılabilir veya ikinci el olarak satılabilir.

Yapay gelin buketinin eksileri nelerdir?

 • Her ne kadar canlıymış gibi bir gelin buketine sahip olmuş olsanızda asla canlı bir buket görünümüne sahip değillerdir.
 • Canlı bir gelin damat buketi gibi koku vermediği için gelin arabanızın içi güzel kokmayacaktır.
 • Eğer ucuz yollu çin malı bir gelin buleti almışdanız güneşte çok kaldığında rengi renk değiştirecektir.
 • Gelin buketiniz güzel görünümlü ancak ucuz işçilik yapılmışsa özellikle düğün fotoğraf çekimlerinde sizi yarı yolda bırakabilir.
 • Düğünün sonunda buketinizi attığınız da alan kişi “aaaa bu canlı değilmiş yaa” diyebilir.

Leave a Reply