Geçtiğimiz haftalarda çiftlerimizle yeni sezon fotoğraf çekimleri için toplantılarımıza başladık. Kimi çiftlerimizin düğün tarihi belli kimi çiftlerimizin düğün tarihi ise henüz belli değil. Ama biz her zaman düğün fotoğraf çekimi sohbetleri gerçekleştirdiğimiz için çiftlerimize rehber olmaktan çok memnunuz.

Toplantılarımızda çiftlerimizin en çok sorduğu ve merak ettiği konuları ele alarak henüz daha toplantı yapamadığımız çiftlere biraz tecrübe katmasını ve bilgi sahibi olmasını isteyerek sizinle bu konuları paylaşmak istedim. Düğün fotoğraf çekimi toplantılarımızdan satır başlarını teker teker inceleyelim.

Fotoğraf tarzınız nasıl?

Bu soru fotoğraf çekiminizin aynı zamanda konseptini de belirleyecek bir sorudur. Bir fotoğrafçının portfolyosuna bakarak fotoğrafçının tarzını görebilirsiniz.

Nerelerde fotoğraf çekimi yapılabiliriz?

Düğün fotoğrafı çekim mekanları için tıklayınız.

Fotoğraf çekimlerinde ekip nedir?

Düğün organizasyonu gibi kalabalık organizasyonlarda görev dağılımları bu günde iyi yapılmazsa oldukça sıkıcı bir hal alabilir. Fazla insan güzel görülebilir ancak görev ve sorumluluk konusunda oldukça önemlidir. Bir dış mekan düğün fotoğraf çekiminde fotoğrafçı sayısı çok oldukça fotoğraflarınızın çok iyi olacağı anlamına gelmez. Aksine gelin ve damadın konsantre olmasını güç duruma getirecek ve hangi objektife bakacağınızı şaşırabilirsiniz. Ancak düğün hikayesi fotoğraf çekimlerinde birden fazla fotoğrafçı olması çok önemlidir. Çünkü zamanla yarışacağınız bir günde çekilecek sahnenin kaçırılması organizasyonunuzu tepetaklak edebilir ve geri dönüşü zor bir yola girilebilir.Düğün hikayesi çekimleri 2 fotoğrafçı ile rahatlıkla yapılabilir.

– Reklam Alanı –– Reklam Alanı –

Düğün fotoğraf çekimi ekipmanları nelerdir?

Şüphesiz ki bir düğün fotoğrafçısı her zaman yedekli çalışmalıdır. Fotoğraf makinesinin yedeği birden fazla objektifler ve eşdeğer lensler olması gerekmektedir. Bu işin olmazsa olmazlarından ışık kaynaklarıdır. Fotoğrafçının ışığı flashı olmazsa olmazdır. Organizasyonunuzun anı olarak tablara dönüşmesinde büyük rol oynayacak fotoğrafçınıza bu soruyu sormaktan çekinmeyin. Aşağıdaki linkten sizler için hazırlamış olduğum ekipman listesini inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Bir düğün fotoğrafçısının ekipmanları

Fotoğraf çekimlerinde konsepti nasıl belirleriz?

Bu sorunun cevabı fotoğrafçıdan fotoğrafçıya değişiklik göstererek farklı şekillerde çiftlerle toplantı yapılarak belirlenir.

Örneğin biz çiftlerimizle Maltepe’deki atölyemizde gerçekleşen toplantılarımızda konseptimizi belirleriz.”Düğün çekimi nasıl yapılır? Düğün fotoğraf konsepti nasıldır? Düğün konsepti nasıl belirlenir?” gibi bir çok soruyla karşılaşıyoruz. Bu soru çok zor görünsede aslında çok basittir. Çünkü her insan bir meslek sahib olarak kariyer yapmıştır. Çiftler bilgisayar mühendisi, doktor, avukat, öğretmen, gelinlikçi, kuaför gibi betimleyici mesleklere sahipler. Çiftlere öncelikle meslekleriyle yola çıkarak ardından hobilerinden bahsederek bir konsept belirler ve dış mekanı da buna göre belirleyerek konseptimize karar veriyoruz.

Fotoğraf çekimlerinin teslimatı ne zaman?

Fotoğraf çekimi sezonun yoğunluğuna göre her fotoğrafçı da değişiklik göstererek maksimum 1-1,5 ay içerisinde teslim edilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey bu işçilik öyle aylar, yıllar sürecek bir işlem gerektirmektedir.

Fotoğrafçınız çok iyi bir Photoshop kullanıcısıysa baskı teknoloji tecrübesi iyiyse bu işlem hiç zor değildir. Örneğin; biz çekimlerini yaptığımız çiftlerin albüm tasarımlarını yani fotoğraf rötuşlama çalışmasını ortalama 1 ay içerisinde tamamlıyoruz ve albüm baskı onayını çiftlerimizden aldıktan sonra 15 gün içersinde bizden düğün albümlerini teslim alıyorlar.

Fotoğraf çekim paketleri neler? Değişiklik yapılabilir mi?

Her fotoğrafçının kendi stratejisine göre fotoğraf çekim paketleri vardır. Zaten siz teklif istediğinizde fotoğrafçılar size bu fiyat teklifini mail aracılığı ile gönderirler. Burada şuna dikkat etmelisiniz, çoğu fotoğrafçı artık rezervasyon günler boş olsa dahi sizinle hemen anlaşmak için “X gün dolu gibi bir çiftimizle daha görüşüyoruz sizinle hemen bir görüşme yaparsak X günü size kapatabilirim” gibi bir cingözlük yapabilir sakın oltaya gelmeyin acele etmeyin. Çünkü düğün organizasyonu aceleye getirilebilecek bir organizasyon değildir. Sakin bol bol keyifle düşünün ve öyle karar veriniz.

Çoğu fotoğrafçı düğün fotoğraf çekimi fiyatlarını hiçbir mecrada bizimde anlam veremediğimiz bir şekilde paylaşmamaktadır. Bütçenize uygun fotoğrafçıyı çok fazla zaman geçirmeden bulmanızda fayda var.

Düğün fotoğraf çekimi paketleri ve fiyatlarını görmek için tıklayınız.

Düğün fotoğraf çekimi rezervasyon tarihi opsiyonlu mu?

Eğer bir Sonbahar düğünü gerçekleştiriyorsanız bunu göz önünde bulundurmalısınız. Düğün gününüzde olası kötü hava şartları düğün fotoğraf çekiminizi engelleyebilir. Dolayısıyla düğün fotoğrafçınızla düğün fotoğraf çekim gününüzü opsiyonlu yapabileceğini öğrenmenizde fayda var. Örneğin biz olası kötü hava şartlarında fotoğraf çekimlerimizi artı ücret almadan başka bir güne erteliyoruz.

Düğün fotoğrafçınızla olması gereken iletişim

Şunu söylemeliyim ki fotoğrafçınızla asla çok ama çok yakın olmayın izin vermeyin. Zira bu önünüzdeki zamanlarda size negatif olarak yansıyabilir. Unmadığınız bir anda yapılan şaka, meşgul olduğunuz bir zamanda telefonunuza gelen SMS, arama ve defalarca gelen mailler sizi bir süre sonra bıktırabilir. Unutmayın size yakın olayım tanıyayım diyen fotoğrafçılar ödeme esnasında size beklenmedik bir şekilde +organizasyon rehberliği adı altında bir ödeme isteyebilir. Ardından teslim alınamayan fotoğraflar, baskı hataları ile dolu bir düğün albümü size kötü anılar bırakabilir. Dikkatli olun.

Düğün fotoğraf çekimi sözleşmesi

Fotoğrafçınıza mutlaka sormanız gereken bir soru olmalıdır. Çünkü olası fotoğraf teslimatı, yanlışlıkla silinen bir fotoğraf arşivi, organizasyona gelmeyen bir fotoğrafçı, kamerası arızalı bir fotoğrafçı ile karşılaşmak istemezsiniz diye düşünerek kendinizi garanti altına almanızı tavsiye ederim. Unutmayın söz uçar yazı kalır.

Leave a Reply